Fırat Yükselir - Besteci ve Orkestra Şefi
Biyografi Film Müzikleri Reklam Müzikleri Fotograflar Iletisim

İlk müzik derslerini küçük yaşta, kendisi gibi besteci ve yorumcu olan babası Hasan Yükselir'den alan, çağdaş Türk müziği, film müzikleri bestecisi, piyanist ve orkestra şefi Fırat Yükselir, 1981 yılında Ankara'da doğdu. AAGS Lisesi'nde Viyolonsel Bölümünde okuduktan sonra Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Kompozisyon bölümünü burslu kazandı. Buradan başarıyla mezun olduktan sonra Türkiye'deki mesleki eğitimine, İstanbul Üniversitesi Kompozisyon Bölümü'nde yüksek lisans yaparak 1 yıl daha kattı.

Yükselir, daha sonra Berklee College of Music'te Film Scoring Bölümünü kazanıp Amerika'ya yerleşmiştir. 2006 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından "Asil Bir An'ın Çığlığı" adlı eseri Genç Türk Bestecileri Gecesi'ne seçilmiş ve CSO konser salonunda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde dünya prömiyeri yapılmıştır. Bilkent'ten mezuniyet eseri olarak Yunus Emre'nin bir şiiri üzerine Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ve Bilkent Gençlik Korosu eşliğinde, orkestra şefliğini yine kendisinin üstlendiği dünya prömiyerini Bilkent konser salonunda yapmıştır. Berklee College of Music'te ilk senesinde 2 sınıf birden atlamıştır.

Berklee College of Music'in ilk döneminde, dünya çapında 2 yarışmaya birden eserleri seçilmiş ve dünyanın en iyi quartetlerinden biri olarak gösterilen Esterhazy Quartet ve Kalistos Oda Orkestrası tarafından Amerika'da Dünya prömiyerleri yapılmıştır. Kalistos Oda Orkestrası'nın şefliğini ünlü orkestra şefi Leonard Bernstein'ın öğrencisi Berklee College of Music'in Orkestra şefliği öğretim üyesi David Callahan yapmıştır. ASCAP ve 20 th Century Fox tarafından Hollywood - Los Angeles'ta düzenlenen Uluslararası Film Müziği Atölyesi'nde ilk 35 kişi içine seçilmiştir. Babası Hasan Yükselir ile birlikte bestelediği "YUNUS'TAN NAZIM'A" adlı Kantatı Eskişehir B.B. Senfoni Orkestrası ve Avrupa Korosu eşliğinde kendi yönetiminde dünya prömiyeri yapılmıştır. 72. Koğuş filminin mastering sürecinde Londra Abbey Road stüdyolarında The Beatles, Robbie Williams, U2, Sigur Ros, Maria Callas, Herbert von Karajan, The King's Speech ve Harry Potter gibi projelerin ses mühendisliğini yapan Simon Gibson'la birlikte çalışmıştır.

Fırat Yükselir, bugüne kadar gerek yurt içi, gerekse yurt dışında birçok konserler vermiştir. Besteci kimliği ile birçok eseri yurt içinde ve yurt dışında seslendirilmiş ve orkestra şefi olarak kendi eserlerini yönetme onuruna erişmiştir.


ESER ve ÇALIŞMALARINDAN SEÇKİLER

REKLAM MÜZİKLERİ
AKBANK, GARANTİ BANKASI, YAPI KREDİ BANKASI, CİNER GRUBU, ENERJİ SA, ETİ BROWNİ, DETAN, KINETIX, MİLUPA, RADİKAL, VATAN gibi…

FİLM ve TİYATRO MÜZİKLERİ
İki tiyatro müziği, Bahar Korcan'ın "Hisküp" adlı kısa film müziği,
"Nefes - Vatan Sağolsun" adlı yapımın sinema filminin müzikleri bestecinin ilk uzun metraj film müziğidir; bu film müzikleri ile Kral T.V. En İyi Film Müzikleri Ödülü'nü almıştır.
Sinan Çetin'in "Kağıt" adlı yapımının sinema filmi müziğini besteledi.
Yavuz Bingöl, Hülya Avşar, Kerem Alışık ve Songül Öden'in başrolleri üstlendiği 2011 Mart ayında vizyona girecek olan, Orhan Kemal'in ünlü "72. Koğuş" adlı eserinden sinemaya aktarılan "72. Koğuş" adlı sinema filminin müziğini besteledi.

Sanatçı şu an Los Angeles, Boston U.S.A.'de ve değişen zaman aralıklarıyla Türkiye'de yaşamını sürdürmektedir.

Son olarak 23. Kristal Elma En iyi Reklam Müziği Seçici Kurul özel ödülünü almıştır.

Fırat Yükselir - Besteci ve Orkestra Şefi
Türkçe - English